Bezpieczeństwo w sieci

Drogi Uczniu!!!

Co robić aby chronić się przed cyberprzemocą i innymi zagrożeniami w Internecie?

• Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych i zdjęć osobom poznanym w Internecie (możesz posługiwać się nickiem).
  • Nigdy nie podawaj nikomu swoich haseł.
  • Nie zapomnij się wylogować, gdy korzystasz z komputera poza domem.
  • Nie ufaj ludziom poznanym w sieci i staraj się z nimi nie spotykać.
  • Zgłaszaj incydenty cyberprzemocy, których jesteś świadkiem.
  • Gdy coś Cię niepokoi podziel się tym z kimś bliskim.
  • Zgłaszaj wszystkie wątpliwości do instytucji, które pomagają w sytuacji zagrożeń w Internecie.
  • Korzystając z Internetu pamiętaj o Etykiecie ( zasadach kulturalnego zachowania w Internecie ).

Zagrożenia w Internecie:

• Happy Slapping – to umieszczanie w sieci zdjęć lub filmów z ludźmi, którzy znajdują się w trudnych dla siebie sytuacjach bez ich zgody lub nawet wbrew ich woli. Mogą to być sytuacje upokorzenia, przemocy.
  • Cyberbullying (cyberprzemoc) – to stosowanie przemocy wobec ludzi, głównie przy użyciu Internetu, m.in.: groźby, szantaż, nękanie za pośrednictwem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających i obraźliwych informacji, zdjęć, filmów w Internecie, podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli w sieci.
  • Cyberstalking – to używanie Internetu i mediów elektronicznych do nękania drugiej osoby, np. poprzez pisanie za pomocą komunikatorów, wysyłanie niechcianych wiadomości e-mail, rozsyłanie korespondencji do losowych adresatów w imieniu osoby nękanej oraz wbrew jej woli, zamieszczenie  komentarzy na forach internetowych. Wiadomości mogą mieć formę pogróżek, fałszywych oskarżeń, seksualnych propozycji.
  • Kradzież haseł – ktoś może użyć hasła innej osoby, aby umieścić w jego profilu treści o charakterze obscenicznym lub obraźliwym dla odwiedzających. Po kradzieży hasła pewne osoby mogą je wykorzystać do ataku na komputer.
  • Wulgaryzmy – agresja słowna, używanie w Internecie wulgarnych zwrotów (w miejscach dostępnych powszechnie, czyli nie wymagających np. znajomości hasła i logowania).

Jeśli stałeś się ofiarą cyberprzemocy:

• Powiedz o tym komuś, komu ufasz, aby nie zostać samemu w tej sytuacji.
  • Zapisuj wiadomości, daty i godziny, w których się pojawiły, są one dowodami na to, że ktoś wyrządził Ci krzywdę.
  • Nie wahaj się zgłosić tego organom ścigania.
  • Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić swój adres e-mail lub numer telefonu.
  • Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 roku zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.  Kompleksowe działania badawcze, edukacyjne, medialne oraz pomocowe prowadzone są w ramach programu Akademia Bezpiecznego Internetu (ABI).W ramach programu ABI realizowane są m.in.:
    – Ogólnopolska kampania „Dziecko w Sieci”
    – Akcja „Stop Cyberprzemocy”
    – Projekt „Sieciaki.pl”
    – Helpline.org.pl

Źródła:

www.uzaleznieniabehawioralne.pl

Prezentacja Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli – Zagrożenia związane z Internetem