Powrót do strony głównej

 

Cały Wrocław czyta dzieciom

 

Rok szkolny 2008/2009

 

Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 93 uczestniczyła w akcji Cały Wrocław czyta dzieciom. Przez cały rok na terenie placówki miały miejsce różne działania, których głównym celem było propagowanie wśród uczniów czytelnictwa oraz literatury dla dzieci.

Uczniowie klasy VI b opracowali „Klasową listę książek, które warto przeczytać”, oraz promowali dobrą książkę poprzez głośną lekturę na forum klasy  krótkich fragmentów tekstów oraz ich recenzji. Przez cały rok szkolny promowana była również twórczość naszych uczniów – wiersze i opowiadania ułożone przez uczniów zamieszczone na tablicach klasowych oraz na korytarzach.

Do lektury zachęcić miały także teatralizacje - krótkie przedstawienia wystawiane przez uczniów dla rodziców i uczniów innych klas, zatytułowane:

„Dzień Rodziny” 26.05.2009 (kl. II a)

„Wiosna”, „Dla Mamy i Taty” 05.06.2009 (II c)

„Prezentacja legendy kamienna głowa” 05.06.09

„Mroczna historia miłości Romea i Julii” – inscenizacja z okazji Halloween 11.09 (kl. VIb)

„Mole książkowe” – „Czerwony Kapturek i inne baśnie” oraz konkurs ze znajomości postaci baśniowych 17.03.2009 (kl. VI b).

            Do akcji włączyła się nie tylko cała społeczność szkolna, ale i goście z zewnątrz. Szczegółowe działania, które miały miejsce na terenie naszej szkoły w roku 2008/2009 prezentujemy poniżej.

 

Zespół odpowiedzialny za akcję:

Teresa Bogusz,  Alicja Dercz,  Magdalena Ślawska, Anna Bujak

 

1. Nauczyciele SP 93, który w roku szkolnym 2008/2009 systematycznie czytali uczniom:

Monika Gawlas

Dorota Gutowska

Renata Pochroń

Olga Rychter

Justyna Mielniczuk

Marlena Klimczyńska

Renata Kamińska

Alicja Dercz

Elżbieta Sienkiewicz-Romańska

Anna Ziętek

Bernadetta Jeżewska

Magdalena Ślawska

Teresa Bogusz

 

2. Spotkanie z pisarką, panią Beatą Ostrowicką

19 września 2008 roku uczniowie naszej szkoły spotkali się w bibliotece dzielnicowej
z pisarką, panią Beatą Ostrowicką, która przeczytała zgromadzonym fragmenty swoich utworów, a także opowiedziała o tym, w jaki sposób powstaje książka.

 

3.Drugi Dzień Dziecka

Podczas zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania uczniowie SP 93 – po

d moją opieką- wzięli udział w warsztaty literacko-plastycznych pt. Drugi Dzień Dziecka, które poprowadzili znani polscy artyści. W trakcie trwania imprezy uczennice kl. VI b przeprowadziły wywiad z Mariuszem Ubrankiem, autorem książek Mostek Czarownic, Legendy wrocławskie, Baśnie Dolnośląskie i Zrób sobie Wrocław, czyli Ilustrowany kurs historii miasta, który został opublikowany w Gazetce szkolnej.

 

 

 

 

4.Pasowanie na czytelnika

Biblioteka szkolna to miejsce gdzie wszyscy uczniowie mogą poszerzyć wiedzę, poznają historię miasta i okolicy, zapoznają się  z tradycjami. Ważnym wydarzeniem z życia biblioteki jest przyjęcie nowych czytelników, odbywa się wówczas uroczyste pasowanie na czytelnika.

23 lutego oraz 1 marca w poczet czytelników naszej biblioteki zostało przyjętych pięćdziesięciu trzech pierwszoklasistów, którzy już samodzielnie czytają książki wypożyczone  przez siebie książki.

 

5. Konkurs Pięknego Czytania

27 marca 2009 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania zatytułowany Z bohaterami lektur szkolnych poznajemy świat. Konkurs zorganizowany został dla uczniów klas piątych przez p. Magdalenę Ślawską, nauczycielkę języka polskiego. Miał on na celu przede wszystkim rozbudzić zainteresowania czytelnicze wśród uczniów, promować ciekawe książki z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz mobilizować dzieci do wypożyczania i czytania lektur szkolnych.

W konkursie wzięło udział trzynaścioro uczniów z klas V a, V b i V c. Uczestników oceniała komisja w składzie: p. Teresa Bogusz, p. Magdalena Biel-Dejewska, p. Magdalena Ślawska, która podczas występu uczniów w szczególności brała pod uwagę płynności bezbłędność czytanego tekstu, prawidłową dykcję oraz intonację czytanego tekstu. Komisja przyznała 1, 2 i 3 miejsce oraz jedno wyróżnienie. Laureaci konkurs otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

6. Finał konkursu „Piernikowa Chata”

3 kwietnia 2009 roku uczniowie klasy V b uczestniczyli w konkursie na najlepszego bajarza zorganizowanego w ramach konkursu „Piernikowa Chata”, podczas którego poznali różne formy prezentowania własnej twórczości literackiej.

Julia Szatko zajęła I miejsce w konkursie „Piernikowa Chata” na najlepszą baśń.

 

7. Spotkanie z autorką powieści młodzieżowych panią Agnieszką Gil

4 kwietnia 2009 roku w Ośrodku Działań Twórczych „Światowid” odbyły się warsztaty literackie, w których wzięła udział uczennica klasy V b, Julia Szatko. W spotkaniu tym uczestniczyła również autorka powieści młodzieżowych, pani Agnieszka Gil, która nie tylko fragmenty własnych utworów, ale zdradziła młodszym adeptom sztuki pisarskiej tajniki warsztatu pisarza.

 

8.Międzynarodowy Dzień Książki w klasie IV b i VI b

23 kwietnia na całym obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali wobec tego święta obojętni. Przynieśli do szkoły swoje ulubione książki, głośno czytali ich fragmenty zachęcali do lektury, prezentując ich krótkie recenzje.

 

9. Wystawa pokonkursowa na najładniejszą okładkę lub ilustrację z książki

 

Uwaga, miłośnicy książek! W maju w bibliotece szkolnej można podziwiać wystawę pokonkursową na najładniejszą okładkę, ilustrację lub plakat z lektury. Żywimy nadzieję, że przepiękne prace uczniów naszej szkoły zachęcą was do przeczytania książek, które znajdziecie na miejscu!

 

10. „Czytamy wiersze Jana Brzechwy”

15 maja 2009 roku  odbył się wewnątrzszkolny konkurs głośnego czytania dla uczniów mających trudności w czytaniu, zatytułowany „Czytamy wiersze Jana Brzechwy”. Konkurs, którego głównym celem było  motywowanie uczniów do podejmowania wysiłku w kierunku poprawy techniki czytania, zorganizowała i przeprowadziła p. Wicedyrektor Beata Łopatniuk.

 

11.Wizyta studentek z Uniwersytetu Wrocławskiego i Kolegium Nauczycielskiego

19 i 20 maja 2009 roku naszą szkołę odwiedziły studentki Uniwersytetu Wrocławskiego i Kolegium Nauczycielskiego, które głośno czytały uczniom grup zerowych wiersze polskich twórców, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, oraz baśnie. Andersena.

Tego typu spotkania wszystkim przypadły do gusty. Mamy nadzieję, że staną się one w naszej szkole tradycją.

 

 

 

 

 

12. Finał VI edycji akcji Cały Wrocław Czyta Dzieciom

9 czerwca 2009 roku w podczas uroczystego podsumowania VI edycji akcji Cały Wrocław Czyta Dzieciom miały miejsce finały konkursów „Kresy Bliskie” oraz „Biuro podróży zaprasza”. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły, którzy przy wsparciu p. Magdaleny Ślawskiej opracowali przepiękny Słownik wyrazów i zwrotów kresowych oraz - w oparciu o zbiór legend wrocławskich - Folder wycieczki po Wrocławiu.

 

 
 

Powrót do strony głównej