XIV EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „ZNAM HISTORIĘ POLSKICH SYMBOLI NARODOWYCH” 10 marca 2020 r.

10 marca 2020 roku w naszej szkole odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która oceniła prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół podstawowych w ramach XIV edycji wojewódzkiego konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych”, nad którym honorowy patronat sprawowali: Dolnośląski Kurator Oświaty – p. Roman Kowalczyk oraz Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.

            Prace komisji miały w tym roku charakter szczególny, gdyż jury ustalało końcowe wyniki tegorocznej edycji konkursu, ponieważ etap finałowy przedsięwzięcia (zaplanowany na 17 marca 2020 roku w naszej szkole) został odwołany w związku z istniejącym w Polsce zagrożeniem zarażenia się koronawirusem.

            W organizacji przedsięwzięcia partnerowali nam w tym roku: Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Wrocław, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Dolnośląski Oddział Związku Piłsudczyków, Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Uniwersytecie Wrocławskim, wrocławski Klubu Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota”, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Rodzina Rodła – Wrocław, Dolnośląski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” oraz Rada Rodziców SP 93.

            Przy organizacji konkursu tradycyjnie wspierały nas również: p. Jolanta Sawicka – dyrektor szkoły oraz p. Beata Łopatniuk – wicedyrektor szkoły.

            W I etapie wojewódzkim XIV edycji konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych” udział wzięło 56 uczniów z 30 dolnośląskich szkół podstawowych (SP 3 Wrocław, SP 9 Wrocław, ZSP 18 Wrocław, SP 19 Wrocław, SP 23 Wrocław, SP 25 Wrocław, SP 27 Wrocław, SP 28 Wrocław, SP 32 Wrocław, SP 38 Wrocław, SP 42 Wrocław, SP 68 Wrocław, SSP 72 Wrocław, SP 73 Wrocław, SP 93 Wrocław, SP 96 Wrocław, SP 107 Wrocław, PSP 5 Strzelin, SP 2 Oborniki Śląskie, ZSP Radwanice, SP 3 Bolesławiec, SP 4 Bolesławiec, SP 8 Głogów, SP 3 Jelcz-Laskowice, SP 7 Oleśnica, SP 2 Trzebnica, SP Kobierzyce, SP Żórawina, SP Miękinia, SP Lutynia).

            Jury oceniające prace w składzie: prof. dr hab. Grażyna Pańko, dr Barbara Techmańska – pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Krzysztof Rozpondek – Prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Piłsudczyków, Tadeusz Wojtkowiak – przedstawiciel Związku Piłsudczyków, dr Marek Gadowicz – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Gutowski – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Krzyki, Stanisław Wołczaski – Honorowy Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Maciej Dmyszewicz – przedstawiciel ŚZŻAK, Tadeusz Szczyrbak – Preses Rodziny Rodła – Wrocław, Alicja Kluz – Przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, Mieczysław Dąbrowski – reprezentant Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Marzenna Krejckant – przedstawiciel Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Bohaterów AK oraz Artur Bilski – koordynator konkursu stwierdziło, że zwycięzcą XIV edycji wojewódzkiego konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych” został Mateusz Szarecki ze Szkoły Podstawowej nr 27
we Wrocławiu. Na drugim miejscu uplasowała się nasza reprezentantka – Oliwia Masłowska. Trzecie miejsce przypadło Laurze Tarkowskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach. Wyróżnienia otrzymali: Szymon Kęska z ZSP w Radwanicach, przedstawicielka naszej szkoły – Natalia Janczara, Martyna Kuriata z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie oraz Aleksandra Sztonyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 we Wrocławiu.

            W tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu uczniowie najchętniej wykonywali prezentacje multimedialne dotyczące najważniejszych władców Polski w historii, 100. rocznicy śmierci Ludwika Rydygiera, „cichociemnych”, noblistów związanych z Wrocławiem, 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, komendantów Armii Krajowej, sukcesów II Rzeczypospolitej, 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

            Konkurs tradycyjnie cieszył się sporym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli
z dolnośląskich szkół podstawowych. Wierzymy, że podobnie będzie w przyszłym roku podczas XV edycji konkursu.

GRATULUJEMY LAUREATOM KONKURSU!!!

DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!

Artur Bilski