NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 1 marca 2020 r.

            1 marca 2020 roku w stolicy Dolnego Śląska, podobnie jak w poprzednich latach, Wojewoda Dolnośląski, Dowódca Garnizonu Wrocław, Oddział IPN we Wrocławiu oraz Światowy Związek Żołnierzy Amii Krajowej – Okręg Dolnośląski zorganizowali uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W tym dniu, w  którym od 9 lat upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, punktualnie o godzinie 8.40 odbył się przemarsz pocztów sztandarowych do Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego, który znajduje się na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim.

            O godzinie 9.00 wszyscy zgromadzeni przy kwaterach 81 A i 120 mieli okazję odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wysłuchać okolicznościowe przemówienia poświęcone „Żołnierzom Wyklętym”. Następnie odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową. Na koniec patriotycznej uroczystości zorganizowanej na cmentarzu zgromadzeni złożyli wieńce, kwiaty
i znicze pod pomnikiem.

            W samo południe w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu odbyła się msza święta ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Po eucharystii złożono kwiaty w Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.           

We wrocławskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczestniczył poczet sztandarowy SP 93 wraz z opiekunem.  Artur Bilski

a