XXII DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

W dniach 23 i 27 września w naszej szkole odbyły się pokazy w ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W poniedziałek 23 września były to warsztaty z wykorzystaniem materiału kostnego „Pokaż mi swój szkielet…a powiem Ci kim jesteś” prowadzone przez dr Agnieszkę Żelaźniewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczniowie klas 5a, 5b, 6a i 7b po wysłuchaniu teoretycznego wstępu, mieli za zadanie samodzielnie określać płeć i wiek osobników na podstawie czaszek.

“Matematyka i sztuka oraz matematyka jako sztuka” to tytuł prezentacji multimedialnej, jaką dr Michał Karpuk z Politechniki Wrocławskiej przedstawił w piątek 27 września uczniom klas ósmych. Szczególnie ciekawa część pokazu dotyczyła tajemniczych i pięknych fraktali.

Również 27 września uczniowie z klas 6b i 6c wzięli udział w warsztatach “Młodzi naukowcy – chemia ukryta w kuchni” prowadzonych przez p. Natalię Stosiek i p. Aleksandrę Piełę
z Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy zajęć mieli okazję wykonywać doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem rzeczy dostępnych w każdej kuchni: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, barwniki spożywcze itp.

Na zakończenie uczniowie klas siódmych uczestniczyli w warsztatach “Kilka kroków, które mogą uratować życie, czyli pierwsza pomoc w praktyce” prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Medycznego: p. Małgorzatę Komarów i p. Adama Maliszewskiego. Uczniowie  mieli możliwość przećwiczenia różnych sytuacji, zarówno na fantomie jak i „na sobie”. Zdobywali w ten sposób praktyczną wiedzę, niezbędną w poprawnej reakcji i udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.  

 Szkolny koordynator pokazów:  Magdalena Zaród-Szot