„MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA” II SEMESTR – ROK SZKOLNY 2018/2019

            24 maja 2019 roku na wrocławskim Rynku odbyła się uroczysta parada pocztów sztandarowych dolnośląskich szkół, a także Fundacja Studio Wschód i TVP Polonia zorganizowały patriotyczny Koncert Kresowy. Oba wydarzenia, nad którymi honorowy patronat sprawował Dolnośląski Kurator Oświaty, były okazją do uroczystego podsumowania przygotowań do X edycji patriotycznej akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”. Celem dotychczasowych działań była praktykowana
od dekady zbiórka symbolicznych złotówek na odnowę polskich grobów znajdujących się na tzw. Kresach Wschodnich.

            W tegorocznym koncercie zagrały i zatańczyły dla Wrocławian takie zespoły jak: „PODOLSKI KWIAT” z Koziatyna, „BARWINOK” z Winnicy, „ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO UMCS” z Lublina oraz artyści z Wileńszczyzny.

            W patriotycznym spotkaniu na Placu Gołębim w stolicy Dolnego Śląska udział wzięli: p. Jolanta Sawicka – dyrektor szkoły, p. Andrzej Sawczuk oraz poczet sztandarowy SP 93.

            Podczas tegorocznych przygotowań do akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA” nasza społeczność szkolna
po raz kolejny wykazała się ofiarnością. Przedstawiciele szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przez cały marzec,
a następnie do połowy maja zebrali 100 złotych, które 17 maja 2019 roku zostały przekazane na konto Fundacji Studio Wschód, aby ta zadbała o odnowę polskich nekropolii znajdujących się na Ukrainie, Białorusi i Litwie.

Artur Bilski Szkolny koordynator projektu