WYCIECZKA DO GROSS-ROSEN I KOŚCIOŁA POKOJU

6 maja 2019 roku uczniowie reprezentujący szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej wraz z nauczycielką wychowania fizycznego oraz nauczycielem historii wybrali się do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy oraz Kościoła Pokoju w Świdnicy w ramach projektu „Edukacja w miejscach pamięci”.

            Podczas wizyty w muzeum przedstawiciele Klubu mieli okazję zobaczyć makietę, która pozwoliła zapoznać się
z rozmieszczeniem obiektów na terenie obozu. Następnie uczniowie obejrzeli film dokumentalny, dzięki któremu dowiedzieli się o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego z przekazów byłych więźniów. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie niezwykłego miejsca pamięci. Pani przewodnik zaprowadziła uczniów
m. in. do kamieniołomu, zrekonstruowanego baraku, krematorium oraz na wystawę odnalezionych przedmiotów
na terenie obozu. W trakcie spaceru po KL Gross-Rosen nasza młodzież poznała harmonogram dnia więźniów oraz warunki życia ludzi tam przebywających.

            Po zwiedzeniu muzeum w Rogoźnicy grupa młodych pasjonatów historii udała się do Świdnicy, aby tam zwiedzić wspomniany Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej, który od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pięknym, barokowym wnętrzu kościoła uczniowie wysłuchali informacji na temat historii świątyni: czasu powstania obiektu, elementów wystroju oraz najważniejszych wydarzeń, które się odbywają w tym miejscu.

            Wizyty w Muzeum Gross-Rosen oraz w Kościele Pokoju były kolejnymi interesującymi lekcjami historii i sztuki dla przedstawicieli naszego szkolnego Klubu Historycznego im. AK, które udało nam się zrealizować w ramach projektu „Edukacja w miejscach pamięci”.

Artur Bilski

Szkolny koordynator projektu „Edukacja w miejscach pamięci