FINAŁ XIII EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „ZNAM HISTORIĘ POLSKICH SYMBOLI NARODOWYCH” 19 marca 2019 r.

Relacja z Konkursu:
https://wroclaw.tvp.pl/41811960/znam-historie-polskich-symboli-narodowyc

            19 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się finał XIII edycji wojewódzkiego konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych”, nad którym honorowy patronat sprawowali: Dolnośląski Kurator Oświaty – p. Roman Kowalczyk oraz Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.

            W organizacji przedsięwzięcia partnerowali nam: Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Wrocław, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Ośrodek „Pamięć
i Przyszłość”, Dolnośląski Oddział Związku Piłsudczyków, Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Uniwersytecie Wrocławskim, wrocławski Klubu Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota”, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Rodzina Rodła – Wrocław, Dolnośląski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, TVP 3 Wrocław oraz Rada Rodziców SP 93.

            Przy organizacji dzisiejszej patriotycznej uroczystości w naszej szkole wspierały nas również: p. Jolanta Sawicka – dyrektor szkoły oraz p. Beata Łopatniuk – wicedyrektor szkoły.

            W finale XIII edycji wojewódzkiego konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych” udział wzięło 32 uczniów z 24 dolnośląskich szkół podstawowych, którzy według jury wykonali najciekawsze prezentacje multimedialne o wybitnych postaciach i najważniejszych wydarzeniach w historii naszej Ojczyzny.

            Zwycięzcą konkursu został Igor Szerszunowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3
w Bolesławcu. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Dubaniewicz ze Szkoły Podstawowej
nr 36 we Wrocławiu. Trzecie miejsce przypadło Adamowi Kadłubowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Miękini. Wyróżnienia otrzymały: Emilia Romanek ze Szkoły Podstawowej
nr 36 we Wrocławiu oraz Katarzyna Machnik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich.

            Podczas dzisiejszej uroczystości rozdano także nagrody za najciekawsze prezentacje, a tym samym doceniono laureatów etapu powiatowego konkursu. W etapie powiatowym pierwsze miejsce zajął Szymon Kęska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach. Drugie miejsce zdobyła nasza reprezentantka – Martyna Wojciechowska. Natomiast trzecie miejsce przypadło Julianowi Koziarowi ze Szkoły Podstawowej nr 27 we Wrocławiu.

            W trakcie finału XIII edycji wojewódzkiego konkursu wręczono również nagrodę
za najlepsze wypracowanie o  tematyce patriotycznej. Wyróżnienie to otrzymał Igor Szerszunowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bolesławcu.

            Naszemu przedsięwzięciu towarzyszyły: prelekcja p. Juliusza Woźnego pt. „Bastyr i Stec – polscy lotnicy ze Lwowa”, wykład p. prof. dra hab. Krzysztofa Rozpondka pt. „Kawalerowie Krzyża i Medalu Niepodległości”, montaż słowno-muzyczny pt. „63 dni heroicznej walki, czyli kronika Powstania Warszawskiego” w wykonaniu przedstawicieli szkolnego Klubu Historycznego
im. Armii Krajowej, wywiad uczennic klasy VII „b” z gośćmi na temat „Życie Polaków w czasie Powstania Warszawskiego”.

            Podczas tegorocznego konkursu mieliśmy zaszczyt gościć m.in.: p. Romana Kowalczyka – Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, p. prof. dr hab. Grażynę Pańko – Kierownika Zakładu Dydaktyki Historii i WOS w Uniwersytecie Wrocławskim, p. dra Marka Gadowicza – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, p. Juliusza Woźnego – Rzecznika prasowego Ośrodka „Pamięć
i Przyszłość”, p. Waldemara Kolendo – Wiceprezesa Dolnośląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, p. Stanisława Wołczaskiego, p. Macieja Dmyszewicza –
przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, p. dra Sławomira
Gutowskiego – Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Krzyki, p. prof. dra hab. Krzysztofa Rozpondka – p. o. Prezesa Wrocławskiego Oddziału Związku Piłsudczyków,
p. Tadeusza Szczyrbaka – Prezesa Rodziny Rodła – Wrocław, p. Wandę Paszke, p. Jadwigę Jenczelewską i p. Mieczysława Dąbrowskiego – przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
p. Zuzannę Hauzę, p. Katarzynę Gietner – członkinie Zarządu Dolnośląskiej Rodziny Szkół
im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej, a także przedstawicieli Rady Rodziców SP 93 oraz dziennikarzy z TVP 3 Wrocław.

Artur Bilski