Facebook

Instagram

OBCHODY 81. ROCZNICY OGŁOSZENIA PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA

[supsystic-gallery id=26]

10 marca 2019 roku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu świętowaliśmy 81. rocznicę ogłoszenia PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA na Kongresie Berlińskim, który odbył się 6 marca 1938 roku w stolicy Niemiec. Obchody tego pięknego święta tradycyjnie zorganizowały: Rodzina Rodła we Wrocławiu na czele z prezesem p. Tadeuszem Szczyrbakiem oraz wrocławskie Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania na czele z prezesem prof. Ireneuszem Jóźwiakiem.

            Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00 przy kościele pw. św. Marcina, na ścianach którego umieszczona jest tablica z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. W miejscu tym przedstawiciele władz ogólnopolskich, wojewódzkich
i miejskich wygłosili okolicznościowe przemówienia. Po nich zgromadzeni goście złożyli pod wspomnianą tablicą wieńce i kwiaty.

            Następnie o godzinie 9:30 rozpoczął się IV Marsz Rodła do wrocławskiej Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, który poprowadził ppłk Włodzimierz „Wowa” Brodecki – Pierwszy Ułan Rzeczypospolitej.

            O godzinie 10:00 wszyscy miłośnicy Rodła wzięli udział w mszy świętej, której przewodniczył ks. dr Jerzy Żytowiecki.

            Po eucharystii nastąpiła degustacja tortu z wizerunkiem Znaku Rodła oraz odbyła się loteria, w której nagrodą główną była wycieczka do Wiednia.

            Punktualnie o godzinie 12:30 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęło się patriotyczne spotkanie kulturalno-edukacyjne, podczas którego upamiętniono twórców Prawd Polaków. W tej części uroczystości najciekawszymi wydarzeniami były: występ Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prelekcje m. in. p. Henryka Wiernego – prezesa Klubu Rodło w Opolu, p. Teresy Opalińskiej-Kopeć – prezesa Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii, p. Andrzeja Głowackiego – członka Koła Przyjaciół Rodziny Rodła – Wrocław w Berlinie, występ Zespołu Tanecznego „JOANKI” ze Szkoły Podstawowej im. Króla Bolesława Chrobrego w Niemczy, montaż słowno-muzyczny pt. „Opowieść stu lat” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Franciszka Juszczaka we Wrocławiu oraz program artystyczny pt. „Polskość w sercach i umysłach naszej młodzież” zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 73 im. Generała Władysława Andersa we Wrocławiu.

            Obok wymienionych wydarzeń zgromadzeni w auli PWT mieli okazję wysłuchać mojego wystąpienia pt. „Polskie symbole narodowe”. W uroczystości brał udział tradycyjnie nasz poczet sztandarowy oraz przedstawiciele szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.   

Artur Bilski

Skip to content