Facebook

Instagram

OBCHODY 81. ROCZNICY OGŁOSZENIA PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA

10 marca 2019 roku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu świętowaliśmy 81. rocznicę ogłoszenia PRAWD POLAKÓW SPOD ZNAKU RODŁA na Kongresie Berlińskim, który odbył się 6 marca 1938 roku w stolicy Niemiec. Obchody tego pięknego święta tradycyjnie zorganizowały: Rodzina Rodła we Wrocławiu na czele z prezesem p. Tadeuszem Szczyrbakiem oraz wrocławskie Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania na czele z prezesem prof. Ireneuszem Jóźwiakiem.

            Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9:00 przy kościele pw. św. Marcina, na ścianach którego umieszczona jest tablica z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. W miejscu tym przedstawiciele władz ogólnopolskich, wojewódzkich
i miejskich wygłosili okolicznościowe przemówienia. Po nich zgromadzeni goście złożyli pod wspomnianą tablicą wieńce i kwiaty.

            Następnie o godzinie 9:30 rozpoczął się IV Marsz Rodła do wrocławskiej Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, który poprowadził ppłk Włodzimierz „Wowa” Brodecki – Pierwszy Ułan Rzeczypospolitej.

            O godzinie 10:00 wszyscy miłośnicy Rodła wzięli udział w mszy świętej, której przewodniczył ks. dr Jerzy Żytowiecki.

            Po eucharystii nastąpiła degustacja tortu z wizerunkiem Znaku Rodła oraz odbyła się loteria, w której nagrodą główną była wycieczka do Wiednia.

            Punktualnie o godzinie 12:30 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęło się patriotyczne spotkanie kulturalno-edukacyjne, podczas którego upamiętniono twórców Prawd Polaków. W tej części uroczystości najciekawszymi wydarzeniami były: występ Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prelekcje m. in. p. Henryka Wiernego – prezesa Klubu Rodło w Opolu, p. Teresy Opalińskiej-Kopeć – prezesa Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii, p. Andrzeja Głowackiego – członka Koła Przyjaciół Rodziny Rodła – Wrocław w Berlinie, występ Zespołu Tanecznego „JOANKI” ze Szkoły Podstawowej im. Króla Bolesława Chrobrego w Niemczy, montaż słowno-muzyczny pt. „Opowieść stu lat” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Franciszka Juszczaka we Wrocławiu oraz program artystyczny pt. „Polskość w sercach i umysłach naszej młodzież” zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 73 im. Generała Władysława Andersa we Wrocławiu.

            Obok wymienionych wydarzeń zgromadzeni w auli PWT mieli okazję wysłuchać mojego wystąpienia pt. „Polskie symbole narodowe”. W uroczystości brał udział tradycyjnie nasz poczet sztandarowy oraz przedstawiciele szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.   

Artur Bilski

Skip to content