III Dolnośląski Konkurs Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”

14.02.2019r. dwie uczennice klasy 8a – Natalia Stefańska i Martyna Barańska wzięły udział w III Dolnośląskim Konkursie Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”, który odbył się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Martyna i Natalia przygotowały do prezentacji wiersze: Anny Rudawcowej „Sąd ostateczny” i Zdzisława Ostrowskiego „Zsyłka – podróż na Syberię”. W grupie uczestników klas 7-8 i klasy trzeciej gimnazjów startowało prawie  80 uczniów. Wszyscy uczestnicy konkursu dostarczyli słuchaczom niezapomnianych wrażeń związanych z głębokimi przeżyciami uczestników zesłań na Syberię podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. Refleksja nad tragedią ludzi walczących codziennie o przeżycie jest upamiętniana także poprzez kulturalne wydarzenie organizowane w Centrum Historii Zajezdnia. Natalia i Martyna wraz z innymi uczestnikami konkursu poprzez poezję upamiętniły losy tysięcy Polaków, którzy nie wrócili z zesłania. Pamięć o nich trwa w młodych pokoleniach dzięki ich zaangażowaniu w różnorodne działania powiązane  z historią swojego kraju.

Antonina Połch